• Oaza

  • Oaza

  • Oaza

  • Oaza

Copyright 2019 - Informacja

Relacja i świadectwo z rekolekcji "Zbliżenie" w Sadowiu

Już po raz trzeci, w terminie od 9 do 13 sierpnia br. w klasztorze o. Pasjonistów w Sadowiu koło Ostrowa, odbyły się rekolekcje "Zbliżenie" - o czterech filarach jedności małżeńskiej. W rekolekcjach w sumie uczestniczyło 17 małżeństw, głównie z naszej diecezji, osoby z Domowego Kościoła jak i spoza wspólnoty.

 


Zbliżenie kojarzy się bardziej z fizycznością, zmniejszaniem odległości pomiędzy osobami. 
A co ze sferą zmysłową, duchową, naszym wnętrzem?
Właśnie o tych sprawach są rekolekcje dla małżeństw pt. “Zbliżenie”.

    W małżeństwie często myślimy, że chodzi o te sprawy zewnętrzne. Troszczymy się o dom, żeby było w nim czysto, ładnie i przyjemnie. Pracujemy by w domu nie zabrakło jedzenia, żebyśmy mieli w co się ubrać. Dbamy o samochody, ogród i wiele innych potrzebnych rzeczy. Opiekujemy się dziećmi, często także rodzicami. Po tym wszystkim czasem udaje się porozmawiać krótko przy kolacji z naszym współmałżonkiem, a nawet czasem zdarzy się zajrzeć do “Tajemniczego ogrodu”. Wszystkie te rzeczy są ważne, ale nie tylko po to łączymy się ze swoim mężem czy żoną. Każde z nas ma także swoje potrzeby, czasem zupełnie różne  i nie zrozumiałe dla naszej drugiej połowy.

   Jeśli masz pragnienie i ochotę poznać bardziej swoją żonę, męża to właśnie na tych rekolekcjach. Właśnie tu, bez owijania w bawełnę, będziesz mógł się dowiedzieć dlaczego twój mąż nie bardzo ma ochotę na rozmowę o Bogu, kiedy Ty tego tak bardzo chcesz. Wiele jest tematów “tabu” w rozmowach małżeńskich, często omijamy trudne sprawy bo nie chcemy o nich rozmawiać, nie mamy czasu na nie. Na rekolekcjach będziesz miał ten czas, może zobaczysz że nie jest to takie trudne. Lepiej zrozumiesz dlaczego żona tak dużo mówi,  i że to jest normalne, nie ma z czego robić awantury. Pozytywna atmosfera i wyrwanie się z codzienności na pewno pomoże w lepszym poznaniu siebie i małżonka. Zadba o to o. Walenty na konferencji, przy ognisku, w trakcie meczu, spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu. Nie będziesz się zastanawiać co dzisiaj na obiad, on będzie na Ciebie czekał, ale sprzątnąć już trzeba, będziesz miał/miała czas dla najważniejszej osoby tu na ziemi, twojego męża czy żony.

 

    Jeśli jesteście przekonani że wasze małżeństwo jest idealne, przyjedźcie i sprawdźcie czy aby na pewno. Spędź kilka dni w pięknym miejscu jakim jest klasztor o. Pasjonistów, przypomnij sobie jak to było na waszym weselu i gdzie jest ta pasja z jaką zabiegaliście o swoje względy.

 

Galeria Zdjęć

 

Świadectwo „Zbliżenie” 09.08.2017-14.08.2017

 

„Panie kochamy się dlatego jesteśmy szczęśliwi, tak jak jesteśmy szczęśliwi kochając Ciebie” tak rozpoczynają się słowa naszej modlitwy małżeńskiej, którą staramy się powtarzać razem od 9 lat. Jednak codzienność, natłok trudnych spraw i pośpiech czasem zacierają ich prawdziwy sens. Pojechaliśmy na rekolekcje, gdyż czuliśmy, że codzienność bardzo nas pochłania. Chrystus zabrał nas górę dosłownie i w przenośni. Klasztor w Sadowiu znajduję się bowiem na wzgórzu. Same rekolekcje były też górą, dzięki której znaleźliśmy się bliżej Boga. Doświadczyliśmy jak ważny jest  codzienny kontakt ze Słowem Bożym. Modlitwa nie może być tylko przedstawianiem naszych spraw, ale przede wszystkim ma być wsłuchiwaniem się, w to co Bóg chce nam powiedzieć. Tak jak  budując wiarę trzeba wsłuchiwać się w głos Boga, tak samo chcą budować jedność małżeńską należy  wsłuchiwać się we współmałżonka. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy prowadzi się solidny, systematyczny dialog małżeński. Dialog, który nie  jest wyrzucaniem swoich racji, ale rozmową, w której na spokojnie mówimy o swoich uczuciach, celach i pragnieniach. Zatrzymując się na chwilę razem mogliśmy sobie przypomnieć  na jakich filarach zbudowane jest nasze małżeństwo, zobaczyć jak wiele nas łączy, ale też jak bardzo różnimy się od siebie jako kobieta i mężczyzna. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za ten wspaniały czas,  zbliżania się do Niego i nawzajem do siebie, za czas odkrywania siebie na nowo jako męża i żony. Dziękujemy za wspaniałych ludzi, których Pan Bóg postawił na naszej rekolekcyjnej drodze, a którzy przyczynili się aby te rekolekcje były wspaniale przeżytym czasem i naładowaniem akumulatorów na nowe wyzwania i wypełnianie codziennych obowiązków.

Joanna i Marcin

 

 

f t g m