• Oaza

  • Oaza

  • Oaza

  • Oaza

Copyright 2019 - Informacja

Inauguracja obchodów 40-lecia DK w Ostrowie Wlkp.

Pierwszy w tym roku formacyjnym Dzień Wspólnoty, który odbył się 22 października w ostrowskiej Konkatedrze stanowił inaugurację całorocznych obchodów 40-lecia istnienia DK w naszym mieście.

Witając wszystkich obecnych, para rejonowa Patrycja i Grzegorz Klonowscy podkreślili, ze na każdym kolejnym DW w naszym rejonie będą odniesienia do tego wydarzenia a kulminacja obchodów nastąpi na wiosnę.

Ksiądz Maciej Krulak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie wygłosił okolicznościową konferencję, którą rozpoczął od stwierdzenia, że aby osiągnąć ideał Nowego Człowieka, aby ukształtować dojrzałego chrześcijanina, który przyjmuje postawę służby, potrzeba nie lat a całych dekad. Zachęcił nas do spojrzenia na historię DK w taki sposób, aby się przekonać czy te 40 lat przekłada się na naszą postawę służby we Wspólnocie na poziomie rejonu i diecezji a także poza ruchem. Czy zaczęliśmy inaczej funkcjonować w kontekście życia zawodowego, społecznego i rodzinnego? Czy jest w nas postawa dawania siebie na wzór Chrystusa, który nie troszczy się o siebie, nie ma swoich spraw, bo Jego sprawy to sprawy Ojca? Czy te dekady sprawiły, że zaczęliśmy zatracać swój egoizm, czy jest w nas postawa „chcę pełnić wolę Ojca”?

Ksiądz Maciej podkreślił, ze widzi w nas bezinteresowne nastawienie, bo nie pytamy, co inni mogą zrobić dla nas, ale co my możemy zrobić dla innych.

Na koniec usłyszeliśmy, że najistotniejsze w tych 40 latach jest to, iż wielu ludzi spotkało Jezusa i to spotkanie przemieniło ich życie.

Ksiądz Maciej zachęcił nas abyśmy nie zmarnowali tego, co przez te 40 lat zostało zbudowane.

Następnie zachwyciliśmy się świadectwem Ani i Rysia Niewiejskich, którzy są członkami DK od samego początku, kiedy to zawiązał się pierwszy krąg właśnie w ostrowskiej Konkatedrze. Podzielili się z nami swoim doświadczeniem, w jaki sposób formacja i służba (w latach 1999 – 2004 pełnili posługę pary rejonowej) przemieniała i nadal kształtuje ich życie, jak wielu konkretnych łask i niezwykłych owoców doświadczyli dla swojego małżeństwa i rodziny.

Kolejnym punktem spotkania była konferencja przeprowadzona przez Gabrysię i Andrzeja Wardeńskich, którzy po zakończeniu posługi pary rejonowej w latach 1991-1999 odnaleźli swoje miejsce formacji i służby w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, w której formują się i posługują od 30 lat. Od 8 lat, w swojej parafii p.w. Św. Pawła Apostoła prowadzą w każdy II czwartek miesiąca różaniec w intencji trzeźwości rodzin po Mszy św. o godz. 7.30.

Niedawno wzięli udział w szkoleniu liderów trzeźwości gdzie przybliżone zostały kwestie dotyczące odpowiedzialności państwa, rodziny, kościoła i samorządu w zmaganiach o trzeźwość narodu. Bardzo dużo informacji znajduje się na następujących stronach:  http://www.kongrestrzezwosci.pl/ , http://www.niepijebokocham.org. http://www.kwc.oaza.pl/

Warto na nie zajrzeć.

Msza święta była koncelebrowana przez ks. Macieja Krulaka, ks. Rafała Mielcarka – poprzedniego moderatora rejonu ostrowskiego, ks. Daniela Zarębskiego – obecnego moderatora naszego rejonu oraz księdza Eugeniusza Meksę – moderatora ostrowskich kręgów. Był także obecny z nami moderator diecezjalny DK ks. Michał Pacyna.

Intencje Mszy św. miały charakter dziękczynny, wielbiliśmy Boga za to, czego dokonał przez 40 minionych lat, modliliśmy się intencji tych wszystkich, którzy zapoczątkowali DK na ostrowskiej ziemi i za tych, którzy przez jakiś czas formowali się rozwijali nasz ruch, za nas samych - o to abyśmy prawdziwie stawali się Żywym Kościołem. Modliliśmy się także za wszystkich, którzy już odeszli do Pana a towarzyszyli nam w drodze, w sposób szczególny powierzaliśmy Panu niedawno zmarłego śp. Mariana Łakomego, który od początku związany był z Ruchem Światło-Życie i znacząco przyczynił się do jego rozwoju na naszym terenie oraz za śp. Aldonkę Muszyńską, która wiernie żyła charyzmatem naszego ruchu i roztaczała wokół siebie duchowe piękno będąc wsparciem dla wszystkich potrzebujących.

W trakcie homilii ksiądz Maciej m.in. zadał nam kilka pytań o to czy formacja pozwala nam odkrywać, że należymy do Boga? Czy odkrywamy piękno tego, kim jest dla nas Bóg? Czy przychodzimy dziękować, że należymy do Niego, że odciśnięte jest na nas dziecięctwo Boże? 

Nastrój dziękczynienia przeniósł się także na czas agapy gdzie przy smacznej kawie i pysznych wypiekach doświadczyliśmy wartości serdecznego spotkania uczniów Pana oraz tego, ze bez względu na to jak długo podążamy drogą Domowego Kościoła, historia 40 lat wpisana jest w każdego z nas.

Za piękno tego dnia, za ogrom refleksji, wspomnień i inspiracji niech będzie uwielbiony Bóg, bez którego nic by się nie udało!

Jagoda i Zbyszek Gajewy

Katalog Zdjęć

 

 

f t g m