• Oaza

  • Oaza

  • Oaza

  • Oaza

Copyright 2019 - Informacja

„Służę, więc jestem”

4 listopada w Mikorzynie odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Animatorów. Poprowadził go moderator diecezjalny Domowego Kościoła ks. Michał Pacyna, para diecezjalna – Danusia i Paweł Macińscy wraz z diakonią muzyczną – Krysią i Andrzejem Pawłowskimi. Tematem dnia wspólnoty były słowa ks. Franciszka Blachnickiego „Służę, więc jestem”.

                Pierwszy punkt spotkania miał miejsce w kaplicy, gdzie po krótkim zawiązaniu wspólnoty rozpoczęto Namiot Spotkania. Rozważany był fragment z Księgi Wyjścia o powołaniu Mojżesza. Następnie obyła się pierwsza część konferencji wygłoszona przez ks. Michała. Ksiądz moderator nawiązywał w niej do słowa Bożego rozważanego w Namiocie Spotkania. Pokazywał na czym polega służenie. Mówił, że warunkiem do zaistnienia postawy służby jest miłość. Jeśli nie będzie zależało nam na drugiej osobie to nie będzie powodu do posługi. Wspomniał również o potrzebie ponawiania motywów do służby. A przestrzenią do zrobienia tego, do odkrycia na nowo Miłości, są rekolekcje. Jeśli nie ma rekolekcji, to nie ma również postawy służby. Ks. Michał przestrzegał, że jeśli braknie korzenia służby, którym jest Bóg, to przemienia się ona w aktywizm. Na końcu konferencji ksiądz przypomniał, że Bóg działa, że chce posługiwać się nami. Pozostawił uczestników z pytaniem: czy chcemy być narzędziami Chrystusa, czy chcemy służyć?

                Potem przyszedł czas na kawę i rozmowy. Po ich zakończeniu rozpoczęła się druga część konferencji, w której uczestnicy mieli czas na podzielenie się własnymi refleksjami dotyczącymi pełnienia posługi animatora. Krótki czas spotkania nie pozwalał na wyjaśnienie wielu aspektów posługi animatorskiej. Dlatego też spotkanie zakończyło się zaproszeniem na Oazę Rekolekcyjną Animatorów Rodzin II stopnia, która planowana jest na czas ferii zimowych (termin województwa wielkopolskiego). Wszystkich zainteresowanych przeżyciem tych rekolekcji odsyłam do pary diecezjalnej DK.

                Podsumowaniem spotkania była Eucharystia, gdzie najpełniej można zobaczyć realizację słów „Służę, więc jestem”. Jezus ofiarując się za nas na krzyżu pokazał w sposób doskonały na czym polega oddawanie własnego życia. Chrystus służy na 100% i na 100% jest.

                Smutnym elementem dnia wspólnoty była ilość uczestników. Z 39 par animatorskich kręgów Domowego Kościoła w naszej diecezji i kilku Wspólnot Dorosłych ze spotkania skorzystały tylko 22 osoby. Dlatego tym bardziej aktualne wydaje się zaproszenie na ORAR II stopnia, który będzie miał miejsce w naszej diecezji. Na naukę służby przecież nigdy nie jest za późno.

Kasia Dudka-Kania

 

Zdjęcia Arek Skoracki: Galeria


 

f t g m