• Oaza

  • Oaza

  • Oaza

  • Oaza

Copyright 2021 - Informacja

ORAR II w Sadowiu

prośba1

 

WSPOMNIENIE – ŚWIADECTWO

W dniach od 05 do 09 lipca 2019 r. uczestniczyliśmy w Oazie Rekolekcyjnej Animatorów Rodzin II stopnia w Sadowiu. Rekolekcje prowadzili Jagoda i Zbigniew Gajewy – para diecezjalna DK w diecezji kaliskiej oraz ks. Michał Pacyna – moderator diecezjalny DK. W rekolekcjach brało udział kilkanaście małżeństw, głównie z diecezji kaliskiej, ale także z innych części Polski.

W ciągu pięciu dni para prowadząca i ksiądz moderator dzielili się z nami swoim doświadczeniem i uświadamiali, jak ważna jest postawa par animatorskich w kręgu, jaka spoczywa na nas odpowiedzialność za formację powierzonych nam małżeństw.

Bogactwo konferencji pary prowadzącej i księdza moderatora było dla nas szczególnie ważne, bo jak podkreślały pary od wielu lat obecne w ruchu DK, zawsze jest odpowiedni czas na nawracanie się, bo zawsze trzeba w życiu coś poprawić, zmienić, a przeżycie rekolekcji we wspólnocie ludzi zatroskanych o dobro małżeństwa i rodzin zawsze umacnia, daje nowe siły oraz pragnienie dalszego pogłębiania jedności małżeńskiej i poznawania Boga.

Podczas rekolekcji wszystko było dobrze przygotowane, a nade wszystko otoczone duchową opieką księdza moderatora, który tak trafnie odnosił się do przeżywanych treści Słowa Bożego, do życia małżeńskiego i zobowiązań DK. Poruszały nas umiejętne wprowadzenia w temat dnia, rozważania na Jutrzni, homilie, osobiste refleksje, uwagi, podsumowania. Pozostały w nas akcentowane tak silnie słowa, że w naszym życiu trzeba czasami coś pozostawić i z czegoś zrezygnować, aby bardziej niż dotąd oddać się Bogu, bo to On jest najważniejszy. Trzeba też pamiętać, że lektura Słowa Bożego wymaga jego rozważenia i zatrzymania w swoim sercu, aby mogło ono w nas zamieszkać, zostawić trwały ślad i wywierać wpływ na nasze dalsze życie.

Każdy dzień był odkrywaniem woli Pana Boga wobec naszego małżeństwa i rodziny. Bóg wyraźnie przemawiał podczas Namiotu Spotkania, w jutrzni, w Eucharystii, w serdecznych spotkaniach z innymi uczestnikami rekolekcji.

Przeżyliśmy chyba pierwszy raz z pełnym zrozumieniem dialog małżeński, z którym dotąd mieliśmy problemy. Nie dostrzegaliśmy chyba dotychczas jego znaczenia w naszym małżeństwie, a tak naprawdę brakowało nam chyba otwartości i świadomości tego, że jest to narzędzie do prostowania wspólnej małżeńskiej drogi. Zrozumieliśmy, że dialog pozwala pogłębiać i uzdrawiać naszą relację, bo daje szansę na likwidację bieżących trudności, spięć, zaniedbań. Wiemy już, że aby rzeczywiście spotkać się ze sobą i z Bogiem, trzeba więcej słuchać niż mówić, bardziej rozumieć niż oceniać, a przede wszystkim umieć wybaczać. Radujemy się i dziękujemy Bogu za to, że udział w rekolekcjach wzbudził w nas pragnienie wyruszenia w kierunku zmian, abyśmy stali się nowymi ludźmi – uczniami Chrystusa, którzy zrozumieli wezwanie Pana, abyśmy „czynili uczniów” (por. Mt 28,19). Wiemy, że każde zasłyszane tam słowo to dar i łaska, za którą stał Jezus.

W ciągu kilku dni wyraźniej ujrzeliśmy cel formacji w Domowym Kościele, ukazano nam piękno drogi do świętości w jedności ze współmałżonkiem; uświadomiliśmy sobie prawdę o powołaniu i potrzebie głębokiego życia modlitewnego animatorów. Istotnym aspektem pracy pary animatorskiej jest życie modlitewne animatora, a moja relacja z Bogiem na modlitwie ma
ogromne znaczenie dla kręgu, bo wg ks. Wojciecha Danielskiego: „Animator może doprowadzić innych tylko tam, gdzie sam doszedł”. Podczas rekolekcji spotkaliśmy wspaniałych ludzi i optymalnie wykorzystaliśmy czas, który dał nam Pan. Otworzyliśmy nasze serca i oczy na to, co wcześniej było przed nami zamknięte. Czas spędzony na tych rekolekcjach dodał nam wiary i napełnił nadzieją do tego, aby bez lęku iść drogą, którą wyznacza nam Pan. Dziękujemy Panie Boże, za ten święty czas rekolekcji.

Sylwia i Krzysztof Rajkiewicz Toruń

galeria

 

f t g m