Copyright 2022 - Informacja

Dzień skupienia w Rogaszycach 23-24 lipca 2021r

Dzięki wielkiemu i otwartemu sercu ks. Tomasza Kaczmarka na terenie jego plebani, małżeństwa i osoby dorosłe z Rejonu południowego RŚŻ mogły przeżyć piękny czas oderwania się na kilkanaście godzin od codzienności, by skupić się na modlitwie, słuchaniu konferencji, spotkaniu w grupach, dialogu małżeńskim i radości przebywania z bliźnim.

W piątek wieczorem rozpoczęliśmy Mszą Świętą i godzinną Adoracją Najściwtszego Sakramentu - w ciszy...
To wyciszenie było dobrym przygotowaniem do kolejnego dnia przepełnionego modlitwą i słuchaniem koferencji  ks Tomasza o tym jak stawać się uczniami Chrystusa, co tych uczniów czeka w obecnym czasie, a także jakie cechy powinni mieć uczniowie wg, ks. Franciszka Blachnickiego. Ks Franciszek Blachnicki dokładnie je określił w 15 punktach. Gdy chcemy być uczniami Jezusa Chrystusa to powinniśmy sobie nieustannie to przypominać.  Na spotkaniu w grupach staraliśmy się odpowiedzieć na kilka pytań wynikających z wyznaczonych  fragmentów Pisma Św. dotyczących  bycia uczniem Chrystusa. W samo południe przeżywaliśmy najważniejszy punkt tego dnia - Mszę Świętą. Małżeństwa miały również czas na Dialog Małżeński, a osoby dorosłe na analizę Rachunku sumienia. Był czas na spotkania przy kawie i herbacie, na którym mogliśmy cieszyć się  rozmawiając z braćmi i siostrami o różnych sprawach.
Czas w tym dniu skupienia był przeżyciem namiastki wakacyjnych Rekolekcji oazowych dla wszystkich , którzy nie mogli wyjechać dalej i na dłużej z domu.
Był to czas ofiarowany nam przez Boga, w którym bez trosk codziennego życia, mogliśmy zbliżyć się do Niego. Ten przeżyty dzień skupienia pokazał nam  jak bardzo potrzebujemy wspólnoty ludzi tak samo pragnących wzrastać w Ruchu Światło Życie. Na zakończenie tego spotkania było ognisko, które gospodarz miejsca  nam przygotował . Nieoceniony kapłan , u którego wszyscy czują się jak u kogoś bardzo bliskiego. Każdy z uczestników miał wielki uśmiech na twarzy co było wyrazem, że takie spotkania są potrzebne. I można było zauważyć potrzebę rozmowy i dzielenia się tym co spotyka nas w życiu .  Już dzisiaj Diakonia Ewangelizacyjna zaprasza na kolejny taki Dzień skupienia w dniach 10-11 września.  Tematem będzie: "Przyszedłem służyć" .  Dziękujemy Bogu, że ten Dzień skupienia mógł się odbyć . 
 
                                                                      Basia i Zbyszek z DE
 
 

             W dniach 23.07- 24.07.2021 uczestniczyliśmy z mężem w Dniach Skupienia w Rogaszycach organizowanych przez Diakonię Ewangelizacyjną, której opiekunem jest ks. Tomasz Kaczmarek. Rozpoczęliśmy w piątek Mszą Św.  następnie zawiązanie wspólnoty , krótki poczęstunek. Adoracja Najświętszego Sakramentu, a po nim Apel Jasnogórski . Po  zakończeniu Apelu, rozjechaliśmy się do domów. Następnego dnia rozpoczęliśmy modlitwą przedpołudniową, a po niej   ks. Tomasz wygłosił konferencję  wprowadzającą  nas w temat  „ Przyszedłem służyć”.  Po konferencji , przy kawce były serdeczne rozmowy z tymi, których już znamy i  z tymi, z których dane nam było poznać.

             Na spotkaniach w grupach rozważaliśmy tekst z Ewangelii przygotowany przez  Diakonię, nawiązujący do tematu służby, zakończony syntezą. Każdy mógł się wypowiedzieć na zadane pytania i w swoim sercu odkryć:   dlaczego potrzebuje nas Pan Jezus,  co znaczy być Jego uczniem,  czym charakteryzuje się uczeń,  co jest najważniejszą cechą ucznia , a także jak być „ tu i teraz” dla Pana Jezusa.  Msza Św.  i Słowo Boże o Krzewie Winnym utwierdziło nas , że, aby żyć prawdziwie i być uczniem trzeba systematycznie czerpać ze źródła, którym  jest sam Pan Jezus.  Po Mszy Św. mieliśmy Dialog Małżeński połączony z Rachunkiem Sumienia, zakończony modlitwą w kościele.  Wcześniej  Diakonia  wprowadziła nas  i zaopatrzyła  w  sympatyczne gadżety i  wybrane Słowo  dla każdego z nas.  Porozchodziliśmy się wszyscy po ogrodzie wokół plebani i kościoła, każdy wybrał dogodne miejsce dla siebie. Po krótkiej przerwie na kawę odprawiliśmy Nieszpory, a następnie przygotowaliśmy wspólnie ognisko. Spotkanie przy ognisku było bardzo sympatyczne, mogliśmy pokazać nowym osobom czym jest spotkanie Agapa, że są to luźne  serdeczne rozmowy, zacieśniające więzy między braćmi i siostrami, a przy tym smaczny posiłek przygotowany przez nas samych.  

              To dzięki uprzejmości ks. Tomasza mogliśmy rozgościć się w ogrodzie i na plebanii  czując się jak u siebie  w domu.                                                                                                                                                                              Podsumowując,  był to dla nas piękny czas, zważywszy, że ostatnio mamy dużo obowiązków domowych i trudno było nam się wybrać na rekolekcje.  Był dla nas  czas odpoczynku, pogłębienia wiary, spotkania z drugim człowiekiem.  Dni Skupienia były dla nas namiastką rekolekcji oazowych. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć i  z niecierpliwością czekamy na kolejne.

                                                                     Bożena i Jan  B.

 

Niech będzie Bóg Uwielbiony!

Jak się dowiedziałam od wspaniałych organizatorów Diakoni Ewangelizacyjnej, Basi i Zbyszka oraz Waci, że takie Dni będą, to moja radość nie miała granic:) Tym bardziej, że przez cały rok formacyjny, moja Oaza Dorosłych z Sycowa nie miała spotkań, z wiadomych względów.

Cierpliwie, z ufnością i modlitwą oczekiwałam na takie bycie razem w Duchu Świętym.

A już na tym spotkaniu, umacniałam się przed Najświętszym Sakramentem, wspaniałą konferencją ks. Tomasza Kaczmarka na temat "Czynić uczniami Pana Jezusa", pięknymi spotkaniami w grupach i wymianą myśli na powyższy temat a także Rachunkiem Sumienia (trafnie przygotowanym na temat miłości Boga i bliźniego z całą oprawą delikatnych dodatków, jak np. świeczka) przeżywanym w ciszy i urokliwym miejscu w ogrodach ks. Tomasza.

DZIĘKUJĘ Bogu i wszystkim uczestnikom a szczególnie ks. Tomaszowi za Jego miłosierne serce, służbę i otwartość na takie potrzebne nam spotkania dla ducha i ciała.

Kończący Dzień z ogniskiem, smakołykami i przyjaznymi rozmowami na zawsze zostanie z wdzięcznością w moim sercu. Bóg zapłać!

                                                                  Teresa B.

 galeria
f t g m